Пневмонія запалення легенів

Пневмонія запалення легенівПневмонія - Захворювання небезпечне і непередбачуване. Неправильне лікування пневмонії або несвоєчасна діагностика може призвести до смерті. Симптоми пневмонії схожі з симптомами інших уражень дихальних шляхів, тому хвороба важко діагностувати без спеціальних обстежень. Лікування пневмонії тривалий і залежить від типу ураження, клінічних проявів, віку хворого, стану організму і т.д. Не менш важлива профілактика пневмонії, особливо якщо запалення легенів вже було, є хронічні захворювання органів дихання і знижений імунітет.

Зміст:

  • Що таке пневмонія
  • Чим викликається пневмонія
  • Симптоми пневмонії
  • Діагностика пневмонії
  • Лікування пневмонії
  • Чим небезпечна пневмонія
  • Прогноз при пневмонії
  • Пневмонія у дітей
  • Допоміжне лікування пневмонії методами народної медицини
  • Профілактика пневмонії

{LikeAndRead}

Що таке пневмонія

Пневмонія запалення легенівЗапалення легенів або пневмонія являє собою ураження легеневої тканини. Пневмонія може бути викликана вірусним, грибковим або бактеріальним ураженням. Запалення легенів завжди виникає при певних умовах. Іноді пневмонія виникає через тривалого дотримання постільного режиму - застійна пневмонія.

Пневмонія є заразною, так як джерелом інфекції є хвора людина. Запалення легенів передається повітряно-крапельним шляхом. Утруднити діагностику або ускладнити перебіг, при якому пневмонія лікується стандартно, можуть хронічні ураження носоглотки, проблеми з серцем, бронхіти, зниження імунітету і т.д. Запалення легенів на цьому тлі протікає значно складніше і може вимагати застосування додаткових методів лікування.

Пневмонія може бути викликана мікроорганізмами, які знаходяться на поверхні слизової оболонки носоглотки, горла або рота - вони потрапляють глибоко в дихальні шляхи і починається запалення легенів. Якщо організм ослаблений, то запалення захоплює нові ділянки тканин легені і пневмонія протікає серйозніше.

Чим викликається пневмонія

Пневмонія запалення легенівБактеріальна інфекція - найпоширеніша причина, яка може викликати запалення легенів. Пневмонія може бути викликана дією пневмококів, стафілококів, стрептококів, гемофільної палички, мікоплазми. Пневмонія виникає під впливом вірусних інфекцій (грип, парагрип, герпес), грибкових уражень.

Серед неінфекційних факторів, які можуть викликати запалення легенів, виділяється вплив токсичних речовин, алергічних компонентів, іонізуючого випромінювання. Запалення легень можуть викликати різного роду травми в області грудної клітини.

Деякі групи людей перебувають у групі ризику. Пневмонія частіше виникає в осіб, чий організм ослаблений виснаженням, хронічними недугами, згубними пристрастями (куріння і алкоголізм). Запалення легенів складніше протікає у людей похилого віку і у маленьких дітей.

Пневмонія може бути позалікарняної і внутрішньолікарняної. Пневмонія може розвиватися як самостійне захворювання, а може стати ускладненням застуд, синуситів, тонзилітів і пр. Запалення легенів може виникнути в результаті попадання стороннього тіла в бронхи (при вдиханні сторонніх часток, потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи). Пневмонія може виникнути після операційного втручання або після травми.

За площею ураження пневмонія може бути частковою, сегментарної, прикореневій, односторонньої або двосторонньої.

З'ясування причин, за якими виникла пневмонія, допомагає призначити правильне лікування пневмонії, провідне до своєчасного одужанню.

Симптоми пневмонії

Пневмонія запалення легенівОсновні симптоми пневмонії - висока температура (до 390C), задишка (як у спокої, так і при навантаженні), вологий кашель з рясним мокротинням. Іноді пневмонія провокує появу болю в області грудей.

Часті симптоми пневмонії - загальна слабкість, зниження працездатності, пітливість, втомлюваність, проблеми зі сном. У дітей і людей похилого віку інтоксикаційні симптоми пневмонії можуть бути виражені яскравіше, ніж основні.

Крупозна пневмонія (коли запалення зачепило паренхіму часточок легкого) починається різко, з підйому температури (вище 390C), присутні болі в грудях, задишка і слабкість. Кашель спочатку сухий, через пару днів починає виділятися харкотиння. Симптоми пневмонії в цьому випадку стійкі та тривалі - жар, кашель з мокротою може триматися до 10 днів. Якщо пневмонія протікає важко, то приєднуються супутні ознаки герпетичного ураження шкіри - бульбашкові висипання на крилах носа, біля губ, на щоках або підборідді.

Вогнищева пневмонія (дольковая або бронхопневмонія) починається непомітно, поступово і часто виникає як ускладнення після ГРВІ та бронхітів. Основні симптоми пневмонії в цьому випадку: температура тіла не піднімається вище 38, 50C, змінюється протягом доби, присутній кашель із слизово-гнійною мокротою, слабкість і задишка. Носогубний трикутник синіє, а біль у грудях з'являється на вдиху.

В останні роки частіше зустрічається хвороба без характерних симптомів, коли пневмонія протікає без лихоманки, кашлю і відходження мокроти.

Діагностика пневмонії

Пневмонія запалення легенівНавіть якщо симптоми пневмонії яскраво виражені, потрібне підтвердження діагнозу. Огляд лікаря увазі вислуховування областей грудної клітини - наявність хрипів, притуплення звуку над ділянкою ураження можуть стати першими ознаками, що вказують на те, що пневмонія почала розвиватися. Пневмонія повинна бути підтверджена даними рентгенологічного дослідження (комп'ютерна томографія більш інформативна) і клінічним аналізом крові. Пневмонія вимагає проведення дослідження мокротиння для виявлення збудника, що потрібно для призначення лікарських препаратів. Якщо пневмонія дала ускладнення, то для визначення плеврального випоту використовується бронхоскопія, ехокардіографія або УЗД.

Пневмонія повинна бути диференційована від ГРВІ та бронхітів. При ГРВІ настає поступова інтоксикація, спостерігаються зміни в носовій порожнині і глотці, лихоманка тільки в перші дні хвороби. Хрипів при прослуховуванні немає, рентген чистий. Пневмонія протікає з жаром, кашлем, але не завжди.

Лікування пневмонії

Пневмонія запалення легенівЗапалення легенів, як правило, лікується в госпітальних умовах. Обов'язковий постільний режим, повноцінне харчування, рясне і часте пиття. Охоронний режим включає обмеження фізичної активності, відсутність будь-яких видів навантаження. Після того, як пневмонія вилікувана, повинно пройти не менше 8-14 тижнів, щоб організм повністю відновився - тоді можна почати займатися спортом, поступово збільшуючи навантаження.

Так як пневмонія викликає порушення апетиту, то їсти необхідно частинами, а пити стільки, щоб заповнити втрату рідини при лихоманці.

Якщо пневмонія стала причиною дихальної недостатності, то призначаються кисневі інгаляції. Так як пневмонія, найчастіше, представляє собою бактеріальне ураження, то препаратами вибору є антибіотики. Лікування пневмонії антибіотиками відбувається строго за призначенням лікаря, після проведених аналізів і досліджень.

Лікування пневмонії не можна проводити самостійно - це загрожує ускладненням перебігу захворювання. Вводять препарати внутрішньом'язово, але можливий і оральний прийом - все залежить від того, наскільки важко протікає пневмонія.

Позалікарняна пневмонія лікується антибіотиками пеніцилінового ряду, макролідами, цефалоспоринами. Внутрілікарняна пневмонія вимагає введення цефалоспоринів, пеніцилінів, аміноглікозидів, карбапенеми. Якщо збудник, що викликав запалення легенів, невідомий, то лікування пневмонії повинно бути комбінованим - 2 або 3 препарату застосовують послідовно, оцінюючи ефективність терапії. Пневмонія лікується антибіотиками протягом 7, 10 або 14 днів. Якщо лікування пневмонії неефективно, а також у тих випадках, коли симптоми пневмонії не зникають, а прогресують, препарат слід замінити.

Запалення легенів завжди протікає з інтоксикацією організму, тому необхідно проведення відповідної терапії. Прийом препаратів, що сприяють виведенню токсинів і продуктів розпаду, дозволяє поліпшити стан хворого, а при великій кількості рідини у вигляді компотів, чаїв і соків пневмонія протікає легше. Щоб підтримати імунітет, який підриває пневмонія, показано не тільки забезпечення висококалорійного і вітамінізованого харчування, а й прийом імуностимулюючих препаратів синтетичного або рослинного походження.

Пневмонія з лихоманкою (температура може триматися і після одужання), вимагає прийому жарознижуючих ліків у віковому дозуванні.

Пневмонія є показанням до прийому відхаркувальних сиропів, таблеток. Не можна призначати муколитики при сухому, непродуктивному кашлі або в тих випадках, коли кашель відсутній - це може призвести до розвитку ускладнень, пневмонія може перейти в плеврит. Лікування пневмонії включає і прийом антигістамінних засобів, що допоможе усунути алергічні прояви.

Як тільки пневмонія переходить у стадію одужання, можна починати курси фізіотерапевтичної терапії. Після того, як лікування пневмонії показало хороші результати, температура знизилася, і інтоксикація стала проходити, можна почати курс УВЧ, електрофорезу з лідазою, йодидом калію або кальцієм. Запалення легенів і залишкові симптоми лікують інгаляціями з лікарськими речовинами, що володіють муколітичних дією. Масаж і лікувальна фізкультура прискорюють процес звільнення легенів від продуктів розпаду і токсинів, так як пневмонія зазвичай протікає з інтоксикацією. Фізіотерапевтичне лікування пневмонії покликане прискорити одужання.

Лікування пневмонії проводиться до того моменту, поки стан не стабілізуються, а повторний рентген НЕ покаже позитивної динаміки.

Чим небезпечна пневмонія

Пневмонія запалення легенівПневмонія може ускладнитися - запалення торкнеться інші органи, не тільки бронхолегеневої системи. Від того, є ускладнення або пневмонія протікає стандартно, залежить результат захворювання і його перебіг.

До легеневим ускладнень, які може викликати пневмонія, відноситься обструкція дихальних шляхів, гостра дихальна недостатність, плеврит, гангрена легень, абсцес.

Плеврит - запалення плеври. Пневмонія, найчастіше, викликає ексудативнийплеврит - в плевральній порожнині скупчується ексудат. Один з видів плевриту, який може викликати запалення легенів, гнійний плеврит. Обструкція дихальних шляхів проявляється утрудненням проходження повітря по дихальних шляхах, нападами задухи і задишкою.

Пневмонія може викликати деструкцію легень - гнійне запалення в тканині легені, іноді ускладнюється сепсисом. Абсцес легені проявляється формуванням в тканині легені порожнини з гноєм. Якщо пневмонія ускладнюється появою гангрени, то відбувається гнильний розпад тканини легені. У легенях може зібратися рідина - набряк легенів також може стати ускладненням, до якого приводить пневмонія у ослаблених людей з порушеннями імунітету.

Позалегеневі ускладнення, які може спровокувати пневмонія - ендокардит, міокардит, гостра легенева або серцева недостатність, менінгіт, токсичний або інфекційний шок, психози, анемія і пр.

Прогноз при пневмонії

Пневмонія запалення легенівПневмонія протікає по-різному - все залежить від віку хворого, імунної реакції організму, типу збудника та його стійкості до медикаментів, наявності або відсутності супутніх і хронічних хвороб, наскільки правильно було підібрано і проведено лікування пневмонії. Пневмонія чревата ускладненнями, якщо виявлений збудник виявляється стійким до дії антибактеріальної терапії, є дефіцит імунітету. Особливо небезпечною вважається пневмонія у немовлят, збудниками якої є синьогнійна паличка, стафілокок або клебсієла. Якщо пневмонія лікується, то прогноз істотно поліпшується.

Якщо лікування пневмонії розпочато вчасно, а курс терапії був адекватним, то пневмонія закінчується повним одужанням. Пневмонія може викликати збереження змін в легеневій тканині - зменшення сегмента або частки в легеневій тканині, їх зморщування і т.д. Найчастіше пневмонія закінчується повним відновленням легеневої тканини.

Пневмонія у дітей

Пневмонія запалення легенівУ маленьких дітей, особливо у немовлят, пневмонія може протікати дуже важко. Небезпечна пневмонія у дітей, чий організм ослаблений рахіт, анемією, а також у немовлят, які народилися недоношеними, ростуть і розвиваються уповільненими темпами.

Симптоми пневмонії у дітей схожі з ознаками захворювання у дорослих. Пневмонія у дітей протікає з задишкою, виростає частота дихальних рухів. Якщо дитині більше одного року, то небезпечним вважається перевищення частоти дихання понад 40 рухів на хвилину. Якщо дитині діагностовано ГРВІ, і на тлі цього захворювання з'явилася задишка, то це ознака неблагополуччя в органах дихальної системи. Хвора дитина відмовляється від їжі, у нього може змінитися поведінка, з'являється лихоманка і ознаки інтоксикації. Пневмонія може початися раптово або поступово.

Пневмонія у дітей протікає з почастішанням дихання, втягнення міжреберних ділянок при вдиху, кректанням або стогонами при диханні, зміною кольору шкіри носогубного трикутника, блідістю покривів при високій температурі. Підозра на запалення легенів виникає і в тому випадку, якщо основні симптоми відсутні, але температура тіла вище 380C тримається довше 3 днів, є хрипи і кашель. Температура при ГРВІ і бронхіті збивається досить просто, а якщо є пневмонія, то жар вдається знизити лише на час.

Останнім часом у дітей пневмонія часто протікає атиповий - із змащеними симптомами, або при їх відсутності. Це ускладнює діагностику і час, протягом якого слід було б лікувати запалення легенів, може бути втрачено. У дітей пневмонія лікується макролідами, які призначають за індивідуальною схемою.

Пневмонія у дітей важко діагностується, тому що в перші дві доби неможливо вислухати характерні хрипи і навіть рентгенологічне дослідження не дозволяє виявити вогнище запалення. Труднощі в діагностиці можуть значно ускладнити лікування пневмонії у дитини, тому слід брати до уваги поведінку малюка - будь-які зміни звичок, емоційного стану, відсутність апетиту та інші симптоми повинні насторожити.

Лікування пневмонії у дітей слід проводити строго в умовах стаціонару, приділяючи особливу увагу ступеня вираженості дихальної недостатності, ліквідації порушень водно-сольового обміну. Допустимо лікування пневмонії в домашніх умовах, якщо дитині більше трьох років, у нього немає хронічних захворювань, не зафіксовано порушення імунітету. Вид пневмонії також беруть до уваги - крупозна пневмонія лікується тільки в стаціонарі, так як її течія має свої особливості, а вогнищева пневмонія менш небезпечна.

Профілактика пневмонії у дітей спрямована на стимуляцію імунітету шляхом загартовування, санаторно-курортного лікування, раціонального харчування, попередження ГРВІ та вакцинопрофілактику.

Допоміжне лікування пневмонії методами народної медицини

Пневмонія запалення легенівМедикаментозне лікування пневмонії є основним методом терапії. На тлі нього можна лікувати запалення легенів за допомогою трав'яних настоїв, народних рецептів, спрямованих на зміцнення імунітету, підвищення продуктивності кашлю.

Полівітамінні склади, які корисно пити при будь-яких захворюваннях, і особливо, якщо діагностовано запалення легенів, складаються з суміші імуностимулюючих трав - шипшина, малина, листя брусниці і чорної смородини, материнка, чебрець, м'ята і пр.

Якщо пневмонія протікає з сухим кашлем, то можна вживати настої з алтея або кореня солодки, материнки і мати-й-мачухи. Відвари трав слід приймати по дві ложки кожні три години.

Якщо мокрота є, але вона дуже густа, то можна розрідити її за допомогою вживання чаїв з істоду сибірського, з додаванням фіалки, листя подорожника, нирок сосни. Свіжі соки, що володіють відхаркувальну дію і стимулюють захисні сили, роблять лікування пневмонії більш ефективним - натуральний вишневий сік, сік редьки чорної, змішаний з рідким медом, цибульний сік з цукром.

Для підвищення імунітету корисно приймати до їжі по ложці суміші прополісу і вершкового масла. Якщо пневмонія перейшла в стадію одужання, то корисно робити інгаляції з відваром з листя евкаліпта, березових бруньок.

Важка пневмонія вимагає постійної підтримки організму, тому корисно пити відвар вівса на молоці. Усунути запальні явища, які спровокувала пневмонія, і прискорити розсмоктування інфільтраційних вогнищ допоможе вживання розсмоктувальної пасти - ядра волоських горіхів, алое, лимони прокрутити в м'ясорубці, змішати з медом, кагором і теплим вершковим маслом. Все перемішати і прибрати в холодильник - приймати пасту потрібно три рази на день за годину до прийому їжі. Суміш вживають і тоді, коли потрібна профілактика пневмонії.

Пневмонія не є показанням до застосування теплих компресів. Але прикладання медових коржів допоможе зменшити запалення в легенях. Мед потрібно намазати на шкіру та прикрити серветкою, залишивши компрес на ніч.

Профілактика пневмонії

Пневмонія запалення легенівПрофілактика пневмонії припускає відмову від куріння, проведення вакцинації від грипу (і від інших хвороб у дітей), вакцинація препаратом Пневмо-23 (створює імунітет до пневмококи, що є найпоширенішим збудником пневмонії).

Профілактика пневмонії включає і загартовування, попередження переохолоджень і перегріву, боротьбу з побутовим пилом, усунення хронічних вогнищ інфекції в носоглотці, органах дихання.

Профілактика пневмонії, яка може виникнути у лежачих хворих, полягає у проведенні масажу, лікувальної і дихальної гімнастики, прийомі антиагрегантів.

Пневмонія буває заразна, тому слід обмежити контакти з хворими людьми, в періоди епідемій уникати відвідування місць великого скупчення людей. Люди, які доглядають за хворими, повинні дотримуватися всіх запобіжних заходів - працювати в рукавичках, мити руки після контакту, носити марлеві маски. Профілактика пневмонії вимагає ізоляції заразних хворих в окремі бокси.

Так як проти багатьох збудників пневмонії є вакцини, то слід проводити обов'язкову вакцинацію серед дітей та осіб старше 65 років, а також у людей, що мають важкі хронічні захворювання - це специфічна профілактика пневмонії. Своєчасне звернення до лікаря, точне дотримання правил лікування і термінів прийому ліків, також можна віднести до превентивних заходів - профілактика пневмонії залежить від свідомості людей.

{/LikeAndRead}