Як розпізнати пневмонію у дитини

Як розпізнати пневмонію у дитини         У легенях відбувається передача кисню, потрібного для всього організму, безпосередньо в судини, які є нашою транспортною мережею. Відбувається цей процес в альвеолах - крихітних ділянках легень, схожих на мішечки, які в нормі ніколи не повинні спадаться на видиху. Запалення легенів, пневмонія, вражає саме ці діляночки, наповнюючи їх запальної рідиною. У результаті не тільки якусь ділянку легкого перестає брати участь у газообміні, але і весь організм отруюється продуктами цього запалення.

Чим може бути викликана пневмонія у дітей?

Основна причина захворювання - бактерії. Віруси групи ГРВІ також можуть стати причиною, як самостійного захворювання, так і прокласти шлях бактеріям конкретно в легеневу тканину. У деяких випадках запалення може бути викликане грибковою флорою або внутрішньоклітинними мікробами (хламідії, мікоплазми).

{LikeAndRead}

Пневмонія може бути і внутрішньоутробної, коли віруси чи бактерії потрапляють з навколоплідних вод, через плаценту в період вагітності або під час проходження по запалених родових шляхах матері під час пологів. Тому батькам дуже важливо знати, як розпізнати пневмонію у дитини, щоб вчасно почати лікування.

Фактори ризику пневмонії у дітей

Якщо дитина народилася з малою вагою, якщо мама під час вагітності хворіла вірусною або бактеріальною інфекцією, якщо в цей «цікавий» період у неї визначалися підвищені титри антитіл до мікробів групи TORCH, їй з моменту самого народження малюка потрібно бути настороженої і володіти інформацією, як розпізнати пневмонію у дитини.

До факторів ризику по пневмонії відносять також залізодефіцитну анемію, пороки серця, рахіт, захворювання нервової системи, тривале перебування дитини в стаціонарі. Останній фактор - ще більш небезпечний, так як пневмонія в цьому випадку може бути викликана особливо агресивною і погано реагує на антибіотики флорою.

Як розпізнати пневмонію у дитини?

У дітей старше 6 років симптоми пневмонії такі ж, як і у дорослих. Це кашель (частіше вологий, але може бути і періодично сухий), підвищення температури тіла (найчастіше - до високих цифр), слабкість і сонливість, задишка (більше 20 подихів у хвилину в спокої), зниження апетиту.

При великих вогнищах запалення буде спостерігатися виражена задишка з втягнення міжреберних проміжків, з участю в диханні м'язів крил носа, шиї. Дитина буде намагатися прийняти сидяче положення і покласти руки на піднесення, щоб плечі були вище (це розширює грудну клітку). Також можна відзначити збліднення або синюватий відтінок слизової губ, носогубного трикутника. Ці симптоми говорять про те, що потрібно терміново лягати в лікарню, так як дитина може померти від гіпоксії.

Як розпізнати пневмонію у дитини новонародженого

Тут на перший план виступає порушення поведінки. Дитина млявий (рідше - примхливий, неспокійний), відмовляється їсти. Порушується ритм дихання: воно частішає (більше 40-50 подихів у хвилину), стає поверхневим, неритмічним, за участю додаткових м'язів (міжреберних, шийних). Підвищується температура, але не завжди - до високих цифр. Кашель нетиповий. Може бути пронос.

У дітей старше року і до шести років пневмонія проявляється зміною поведінки, задишкою, підвищенням температури, відмовою від їжі і пиття. Збліднення або посиніння носогубного трикутника або губ з'являється на останніх стадіях захворювання. Кашель може бути, але може й не бути. Може бути пронос (від гіпоксії).

Найбільша небезпека пневмонії у малюків полягає в тому, що її не завжди можна почути за допомогою фонендоскопа, яким би досвідченим ні педіатр. Основним методом діагностики є рентген легенів.

{/LikeAndRead}