Бронхіт

БронхітСеред захворювань органів дихання бронхіт є самим часто зустрічається. Бронхіт часто виникає як самостійна хвороба, викликана вірусами, а може стати однією з форм ускладненого ГРВІ. Бронхіт може бути різного ступеня тяжкості. Бронхіт у дітей протікає особливо, але принципи лікування дітей і дорослих ідентичні. Профілактика бронхіту особливо важлива, якщо людина ослаблена, має супутні хронічні хвороби.

Зміст:

 • Що таке бронхіт
 • Бронхіт: види і форми
 • Чому виникає бронхіт
 • Симптоми бронхіту
 • Як діагностують бронхіт
 • Лікування бронхіту
 • Лікування бронхіту народними методами
 • Ускладнення бронхіту
 • Профілактика бронхіту

Що таке бронхіт

БронхітБронхіт - це захворювання, при якому вражається слизова оболонка бронхів. Запальний процес, що охоплює бронхи, викликає набряк стінок і збільшене продукування слизового секрету, тому бронхіт проявляється утрудненням дихання і кашлем. Кашель з'являється у відповідь на закупорювання повітряних проходів у бронхах - це основний симптом, яким проявляється бронхіт. Після одужання кашель може тривати кілька тижнів залежно від ступеня ураження органів і від того, як проводилося лікування бронхіту, наскільки важким і запущеним був бронхіт.

{LikeAndRead}

Бронхіт: види і форми

БронхітЗалежно від тяжкості та особливостей захворювання, бронхіт ділять на категорії. За формою виділяють гострий бронхіт і хронічний бронхіт. Гострий бронхіт характеризується швидким розвитком (захворювання триває кілька днів або тижнів), пошкодженням поверхневих шарів бронхів. Кашель може змінюватися від сухого надсадного до вологого, глибинного, з великою кількістю відокремлюваного мокротиння - симптоми бронхіту можуть змінюватися в процесі розвитку хвороби. Залежно від особливостей порушення прохідності бронхів гострий бронхіт поділяють на обструктивний бронхіт і необструктивний бронхіт.

Обструктивний бронхіт - це ураження дрібних бронхів із збільшенням тонусу їх мускулатури, набряком слизової і збільшеною кількістю відхаркувальний мокротиння. Обструктивний бронхіт характеризується свистячим виходом, інтенсивним кашлем і нападами, які купіруються спеціальними препаратами. Особливо небезпечний обструктивний бронхіт у дітей - спазми в бронхах ускладнюють дихання і провокують задуху. Часто обструктивні процеси в бронхах сприяють переходу захворювання в затяжну форму - з'являється хронічний бронхіт.

Хронічний бронхіт характеризується структурним пошкодженням елементів стінок бронхів (іноді запалення зачіпає і тканина легені). Хронічний бронхіт характеризується тривалим кашлем в результаті хронічного ураження бронхів. Бронхіт в хронічній стадії проявляється ранковим продуктивним кашлем з мізерною, легкоотделяемой мокротою. Хронічний бронхіт загострюється при зміні сезонів, в холодну пору року, а коли спекотно і сухо, то кашель стає рідше. З часом хронічний бронхіт прогресує, змінюється характер кашлю, який стає пріступообразним, непродуктивним, надсадним і виснажливим. Якщо симптоми бронхіту включають сильну слабкість, нічну пітливість, зміна кольору мокротиння, то слід провести диференціальну діагностику для виключення інших легеневих захворювань.

Чому виникає бронхіт

БронхітГострий бронхіт може бути викликаний вірусним ураженням організму (грип, парагрип, аденовірусні інфекції, корові, коклюшні мікроорганізми та ін.) Бронхіт можуть провокувати бактерії (пневмококи, стафілококи, стрептококи і т.д.). Бронхіт можуть викликати фізичні і хімічні чинники - переохолодження, занадто холодний або гаряче повітря, пил, сірчисті гази, токсини, хімікати. До факторів, що створює сприятливі умови для того, щоб з'явився хронічний бронхіт, відносяться куріння, астма, наявність рецидивуючих і хронічних захворювань носової порожнини (синусити, фарингіти), деформація грудної клітки.

Хронічний бронхіт викликається тривалим впливом на дихальні шляхи різних подразників. Хронічний бронхіт може викликати регулярне вдихання окису вуглецю, диму, парів, газів, пилу (вугільної, борошняний, цементної, деревної), хімічних випарів. Гострий бронхіт може виникнути як відповідь на подразнення дихальних шляхів потрапили в них частинками їжі або блювотними масами. До генетичних причин, здатним викликати хронічний бронхіт, відносять важку вроджену недостатність альфа-антитрипсину.

Бронхіт виникає в результаті пошкодження слизової бронхів - епітеліальні клітини гинуть, що створює сприятливі умови для проникнення в тканини бактерій. Вірусний гострий бронхіт ускладнюється приєднанням бактеріального поразки на третій день хвороби. При адекватному лікуванні гострий бронхіт закінчується повним одужанням з відновленням цілісності слизової оболонки. При відсутності терапії, ослабленому стані і неправильному лікуванні бронхіт переходить в хронічну стадію. Повторні вірусні захворювання та застуди викликають ураження слизової оболонки, яка вже має ушкодження - бронхіт може повторитися.

Симптоми бронхіту

Загальні симптоми бронхіту:

 • Бронхіт проявляється сухим кашлем без мокротиння, незначним підвищенням температури тіла, нездужанням.
 • Зміна характеру кашлю, збільшення виділень, що виникає на третій-четвертий день хвороби, поява лихоманки - так протікає бронхіт в гострій стадії.

БронхітЗалежно від форми та виду бронхіт може мати характерні симптоми. Гострий бронхіт починається з відчуття болю і першіння в горлі, людина відчуває втому, розбитість. Потім з'являється сухий кашель, який через кілька днів стає вологим, кількість мокротиння збільшується, її колір стає жовтим або зеленуватим - це первинні симптоми бронхіту. Якщо гострий бронхіт протікає важко, то може з'явитися сильний жар. Триває захворювання близько 10 діб, при цьому симптоми бронхіту і супутнього інфекційного захворювання слабшають в міру одужання.

Хронічний бронхіт проявляється вологим кашлем, який турбує кілька місяців або років. Мокротиння багато, особливо вранці - саме велика кількість слизу в бронхах викликає кашель (гострий бронхіт супроводжується наполегливою, надсадним кашлем з мізерною і трудноотделяемой мокротою). У процесі розвитку захворювання хронічний бронхіт прогресує - з'являється слабкість, швидка стомлюваність, сильна задишка, кашель стає пріступообразним і перестає бути продуктивним. У деяких випадках хронічний бронхіт супроводжується появою бронхоспазмов, астматичних симптомів.

Обструктивний гострий бронхіт протікає інтенсивно, кашель спазматичний, захворювання може носити періодичний характер. Бронхіт з обструкцією проявляється характерним диханням - видих зі свистом, шипінням, дихання хрипке і сухе, задишка. Загальний стан при цьому не страждає - бронхіт викликає невелике підвищення температури (часто її немає взагалі).

Якщо діагностовано обструктивний хронічний бронхіт, то говорять про хронічному обструктивному захворюванні легень (до цієї ж групи належить і емфізема легенів).

Бронхіт у дітей може бути викликаний будь-якою інфекцією - в силу недосконалості дихальної системи в дитячому віці частота обструкцій вище, ніж у дорослому. Бронхіт у дітей виявляється свистячим диханням - повітря із труднощами проходить крізь вузькі бронхи. Бронхіт у дітей небезпечний своїми ускладненнями, появою спазмів і невмінням продуктивно позбавлятися від слизу, що скупчився. Основні симптоми бронхіту у дітей схожі з типовою клінічною картиною захворювання у дорослих. Бронхіт у дітей виявляється частим непродуктивним кашлем, сменяющимся вологим відкашлюванням; задишкою і свистячим диханням; вислуховую вологими хрипами; високою температурою. Бронхіт у дітей триває зазвичай 2-3 тижні, так як маленькі діти не можуть швидко позбавлятися від мокротиння, а симптоми бронхіту у них виражені інтенсивніше. Профілактика бронхіту у дітей полягає у своєчасному лікуванні ГРВІ та обмеження контактів з хворими.

Як діагностують бронхіт

БронхітБронхіт діагностують на підставі пред'явлених скарг - кашель, наростаюча задишка, іноді наявність мокротиння, хрипи в бронхах. Інфекційний бронхіт супроводжується високою температурою. Бронхіт діагностують на підставі загального огляду і отримання наступних даних:

 • Аускультація (вислуховування) - симптоми бронхіту включають наявність хрипів різного ступеня вираженості і звучання (бронхіт у дітей може мати змащену картину захворювання, без хрипів).
 • Дослідження мокротиння - бактеріологічний аналіз допомагає визначити характер захворювання (гострий або хронічний бронхіт може бути гнійний, бактеріальний, алергічний), щоб призначити потрібне лікування.
 • Рентгенологічне дослідження - необхідно для того, щоб виключити інші захворювання бронхів і легенів, і визначити причину, що викликала бронхіт.
 • Клінічний аналіз крові - допоможе визначити характер захворювання, скорегувати лікування бронхіту.

Опитування хворого необхідний для складання загальної картини захворювання, навіть якщо лікування бронхіту вже було розпочато самостійно. Слід з'ясувати, з якою періодичністю виникає бронхіт, які є супутні захворювання, хронічні недуги, особливості побутових умов і екологічний середовища, пр. Тільки після з'ясування всіх подробиць і отримання даних клінічного обстеження можна призначити лікування бронхіту.

Лікування бронхіту

Лікування бронхіту повинно бути раннім. Загальні принципи терапії, однакові для всіх видів захворювання і визначають основне лікування бронхіту, включають:

 • Забезпечення рясного теплого пиття, зволоження повітря в приміщенні з метою полегшення відкашлювання - бронхіт протікає важче, якщо повітря сухе;
 • Постільний режим - гострий бронхіт чреватий подальшими ускладненнями;
 • Жарознижуючі препарати при наявності високої температури - бронхіт у дітей зазвичай протікає з лихоманкою.

БронхітЯкщо інфекційний бронхіт протікає важко, поєднується з ГРВІ та хронічними хворобами, то лікування бронхіту краще проводити в лікарняних умовах. Неускладнений бронхіт можна лікувати вдома, ретельно дотримуючись інструкції лікаря.

Будь бронхіт лікують за традиційною схемою - боротьба з інфекцією, відновлення просвіту бронхів, нейтралізація провокуючих факторів. Якщо не долікувати гострий бронхіт, то він перейде в хронічну форму - лікування бронхіту затягнеться, для одужання буде потрібно більше часу.

Гострий бронхіт лікують противірусними препаратами. Якщо бронхіт ускладнюється приєднанням бактеріальної інфекції, то показаний прийом антибіотиків - після виявлення збудника і визначення чутливості до лікарських препаратів. Лікування бронхіту включає призначення відхаркувальних препаратів (муколітиків), які розріджують мокротиння, сприяють її легкому відходженню і швидкому виведенню. Лікування бронхіту включає прийом трав'яних зборів, сиропів, інгаляції з травами і ліками, що розріджують препарати. Комплексний підхід допоможе вилікувати бронхіт швидше. Якщо кашель виснажливий, з трудноотделяемая секретом, то можна лікувати бронхіт протикашльовими ліками. Позиційний дренаж практикують в ситуаціях, коли лікування бронхіту затягується через труднощі виведення мокротиння, і бронхіт може перейти в хронічну стадію. Ці ж цілі переслідує і вібраційний масаж - лікування бронхіту багато в чому залежить від того, наскільки швидко і часто дихальні шляхи будуть звільнятися від слизової мокроти.

Хронічний бронхіт вимагає тривалої терапії. У періоди загострення необхідно приймати антибактеріальні препарати, муколітичні засоби.

Бронхіт у дітей протікає особливо, тому муколитики призначаються тільки на стадії активного виділення слизу. Якщо бронхіт має алергічну природу, то додатково призначаються антигістамінні препарати. За свідченнями може бути призначена лікувальна бронхоскопія - лікування бронхіту промиваннями покращує прохідність і очищає просвіт в бронхах.

Лікування бронхіту з використанням методик дихальної гімнастики покращує виведення слизу. Фізіотерапевтичне лікування бронхіту застосовується на стадії одужання, в відсутність гострих проявів - бронхіт доліковувалася курсами електрофорезу, інгаляціями, УВЧ-терапією. Хронічний бронхіт у стадії ремісії лікують на курорті - санаторні процедури, цілюще повітря, фізична активність та інші методи оздоровлення допомагають впоратися з хворобою.

Бронхіт у дітей лікується з урахуванням особливостей будови органів дихання та тяжкості процесу - у разі обструкції потрібне введення препаратів, купирующих спазм. Неускладнений бронхіт у дітей вимагає вжиття заходів з виведенню мокротиння - позиційний масаж, гімнастика, вправи на стимуляцію дихальних рухів. Якщо бронхіт у дітей протікає з ускладненнями і існує загроза розвитку пневмонії, то показано призначення антибіотиків. Лікування бронхіту у дітей відбувається під постійним контролем лікаря.

Термінова госпіталізація потрібно у випадках, коли бронхіт у дітей і дорослих супроводжується утяжелением задишки, домішкою гною в мокроті, порушення роботи серця, нирок, судинними проблемами.

Лікування бронхіту народними методами

БронхітМетоди народної медицини можуть доповнювати традиційне лікування або замінювати його у випадках, коли бронхіт протікає типово, без патологій і ускладнень. Прості рецепти від кашлю діють м'яко, їх можна використовувати тривалий час, що актуально у випадках, коли діагностовано хронічний бронхіт.

Лікування бронхіту нетрадиційними методами засноване на прийомі трав'яних відварів і настоїв. Грудні збори роблять мокроту рідшою, що покращує його відходження, а їх протизапальні та антимікробні властивості роблять лікування бронхіту більш ефективним.

Трав'яні склади можна придбати в аптеці, а можна підібрати самостійно - бронхіт лікують чебрецем, солодкой, подорожником, м'ятою, липою, календулою і т.д. Усі сухі трави можна брати в рівних кількостях, заливати окропом, наполягати і проціджувати - для більш дієвого ефекту слід готувати напій щоразу перед вживанням.

Сильний кашель, який може ускладнити бронхіт і погіршити самопочуття, можна вилікувати свіжим морквяним соком - розбавте його теплою водою наполовину, додайте ложку цукру або меду і пийте по ложці кілька разів на день до їди.

Якщо симптоми бронхіту слабшають, але кашель все ще мучить, то приготуйте перевірений засіб - цибуля з медом. Суміш подрібненого цибулі та рідкого меду (1:1) потрібно приймати після їжі тричі на день. Цибулю можна відварити у звичайній воді або в молоці, додати в нього трохи цукру - таке ліки здатні впоратися з сухим кашлем, який часто буває, коли бронхіт тільки починається. Надсадний кашель можна зробити більш вологим і продуктивним, якщо медикаментозне лікування бронхіту поєднувати з прийомом суміші соку алое, меду і води - всі інгредієнти перемішуються, відварюються до загустіння, остуджуються і наполягають.

Лікування бронхіту у дітей ускладнюється тим, що не кожна дитина може випити і проковтнути таблетки і мікстури. «Солодке» ліки готується з шоколаду - плитка темного шоколаду змішується з вершковим маслом, порошком какао і свинячим жиром. Жир розтоплюється, змішалась з іншими інгредієнтами, і остуджене масло використовують замість начинки для бутербродів - з таким лікування бронхіту у дітей буде простіше.

Якщо гострий бронхіт супроводжується виснажливим кашлем, то можна спробувати лікування медом, настояним на чорній редьці. Бронхіт лікують свіжим соком редьки з медом.

Якщо бронхіт у дітей або дорослих хронічний, то в періоди загострення, а також в сезон епідемій добре мати під рукою надійний засіб від кашлю. Готують його з подрібненого листя алое, свинячого жиру, вершкового масла, меду і какао - все розтоплюють і перемішують, укладають у банку. Зберігати таку суміш потрібно в холодильнику - нею лікують бронхіт, але склад можна використовувати як профілактичний засіб.

Ускладнення бронхіту

БронхітБронхіт з ускладненнями - так називають процес, у результаті якого на тлі неправильного або несвоєчасного лікування, а також його відсутності, в організмі виникають зміни, що вимагають прийняття термінових заходів. Якщо пацієнт має шкідливі звички, то бронхіт часто перетікає в хронічну форму, яка вважається найчастішим ускладненням захворювання. Трохи рідше зустрічається бронхіт, ускладнений пневмонією - запалення окремих ділянок легеневої тканини з порушенням газообміну, явищами інтоксикації, загрозою сепсису. Якщо лікування бронхіту не було проведено, то є ризик того, що збудники захворювання з потоком крові можуть потрапити в інші органи і системи - серце, нирки, судини. У таких випадках бронхіт може ускладнитися появою і розвитком гломерулонефриту, міокардиту, перикардиту, васкулітів. Тоді лікування бронхіту поєднують з відповідною терапією.

Хронічний бронхіт може викликати появу астми і перейти в бронхіт з обструкцією. Бронхіт без лікування призводить до розвитку емфіземи легень, пневмосклерозу, дихальної недостатності.

Профілактика бронхіту

БронхітТак як бронхіт часто є ускладненням після простудного або вірусного захворювання, то важливо вчасно і якісно лікувати ці хвороби і не допускати появи затяжних недуг. Профілактика бронхіту передбачає усунення всіх ризиків, які можуть спровокувати появу хвороби - куріння, переохолодження, регулярне вплив токсичних і хімічно активних речовин. Переїзд в більш сприятливе місце, з відповідним кліматом, а також відмова від роботи з шкідливими умовами праці - це неспецифічна профілактика бронхіту.

Якщо хронічний бронхіт спровокований шкідливими умовами на виробництві (постійний контакт з дратівливими дихальні шляхи речовинами), то особлива увага приділяється захисним заходам - носінню респіраторів, масок. Людям, які нещодавно перенесли бронхіт або ГРВІ, а також особам зі зниженим імунітетом, слід уникати контактів з хворими людьми, не відвідувати місця скупчення людей в періоди сезонних епідемій.

Якщо бронхіт рецидивуючий, то слід звертатися до лікаря при появі перших ознак простудного захворювання. Це допоможе запобігти бронхіт, його появу і розвиток. Після того як бронхіт вилікуваний, корисно провести деякий час на санаторно-курортному лікуванні з метою зміцнення імунітету і повного відновлення організму. Бронхіт буде протікати легше, якщо організм буде підготовлений - загартовування, свіже повітря, фізична активність і повноцінне харчування підтримають захисні сили.

{/LikeAndRead}