Атеросклероз черевного відділу аорти

Атеросклероз черевного відділу аортиАтеросклероз - це ураження артерій, з первинним відкладенням ліпідів в інтимі і наступною проліферацією гладком'язових клітин і сполучної тканини. Для розвитку процесу необхідно три основні чинники: поразка стінки судини, порушення струму крові на даній ділянці і дисліпідемія.

Факторами у розвитку процесу буде спадковість, куріння, підлогу (чоловічий атеросклероз розвивається раніше на 10 років), ожиріння, цукровий діабет, вік і артеріальна гіпертензія.

Атеросклероз черевного відділу аорти

Атеросклероз черевного відділу аорти розвивається одним з перших. Це пов'язано з особливостями розташування і будови, а також відіграє роль і виконувані функції.

На жаль, поки немає загальноприйнятих критеріїв для визначення початку процесу. Захворювання на початкових стадіях практично не розпізнається, скарги в цей період відсутні. У міру погіршення стану наростають такі симптоми: може з'явитися біль у животі різна за інтенсивністю в залежності від обсягу ураження, у людини може бути відчуття тяжкості і диспепсичні розлади.

{LikeAndRead}

У подальшому при інтенсивному розвитку атеросклероз черевного відділу аорти викличе ускладнення. Найбільш грізним є аневризма. Це локальне випирання стінки аорти або збільшення всього судини на даній ділянці.

Часто у таких хворих спостерігаються болі в області живота ниючого характеру, які локалізуються біля пупка або в лівій половині живота. У деяких пацієнтів вони віддають у поперек, а рідше в область паху.

Другим діагностичним критерієм буде відчуття пульсації в животі, більш сильною, ніж зазвичай і почуття розпирання. Щорічно аневризми при динамічному спостереженні збільшуються на 0,5 см, крім того вони небезпечні розривами, що в багатьох випадках (практично 30%) призводить до летального результату.

При огляді пацієнта лікар звертає увагу на пальпируемое освіта в області пупка, частіше зліва, і на систолічний шум при аускультації над черевним відділом аорти.

На підставі даних анамнезу, об'єктивного огляду, УЗД і рентгенографії легко діагностувати атеросклероз черевного відділу аорти.

Лікування та профілактика

У лікуванні застосовують основні 4 групи препаратів. Найбільш часто вживані статини та препарати нікотинової кислоти. Але крім них використовуються фібрати. На додаток до основного лікування широко застосовуються антиоксиданти, естрогени і антагоністи кальцію.

Профілактичні заходи будуть спрямовані на відмову від куріння, лікування діабету і гіпертензії, зниження маси тіла, корекцію дієти, регулярні заняття спортом. Ще одним важливим моментом є постійне спостереження у терапевта, а за наявності вже сформувалася аневризми - регулярне відвідування хірурга і планова операція з видалення.

{/LikeAndRead}